Muzeum Inkluzji w Bursztynie
Katedra Zoologii Bezkręgowców i Parazytologii, Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego
ul. Wita Stwosza 59
80-308 Gdańsk
tel. 58 523 61 87, 58 523 61 80

bursztyn@ug.edu.pl
Muzeum Inkluzji w Bursztynie

wstęp bezpłatny
poniedziałek – piątek: 8.00–18.00
Grupy szkolne powyżej 8 osób należy zgłaszać z wyprzedzeniem telefonicznie lub mailowo. Dzieci poniżej 12 roku życia mogą przebywać na ekspozycji tylko indywidualnie pod opieką dorosłych, a nie w grupie wycieczkowej.
kurator: dr Elżbieta Sontag

Muzeum Inkluzji w Bursztynie, Katedra Zoologii Bezkręgowców i Parazytologii, Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego.
Muzeum Inkluzji w Bursztynie czyli zachowanych w bursztynie skamieniałości – powołane zostało decyzją Senatu Uniwersytetu Gdańskiego 28 maja 1998 roku. Jest to integralna część Pracowni Entomologii Ewolucyjnej i Muzeum Inkluzji w Bursztynie w Katedrze Zoologii Bezkręgowców i Parazytologii na Wydziale Biologii UG.
Naukowa kolekcja inkluzji na Uniwersytecie Gdańskim ma swoje początki w latach 80. XX wieku, kiedy to prof. dr hab. Ryszard Szadziewski (wówczas doktor) rozpoczął badania nad kopalnymi muchówkami zachowanymi w bursztynie. Kolekcjonerska pasja i współpraca z gdańskimi bursztynnikami sprawiły, że powróciła do Gdańska przedwojenna tradycja gromadzenia i badania przyrodniczych okazów bursztynu. Uniwersyteckie zbiory to kolekcja typowo przyrodnicza, która obecnie liczy ponad 15 000 inkluzji. Większość okazów to dary bursztynników, naukowców, studentów i osób życzliwych idei tworzenia zbiorów bursztynu w Gdańsku. Muzeum powstało głównie w celach badawczych i integralną jego częścią jest profesjonalne laboratorium pozwalające na przygotowywanie do badań szczególnego materiału, jakim są inkluzje w bursztynie. Ponad 97% zbiorów stanowią bezkręgowce zachowane w bursztynie bałtyckim i innych żywicach kopalnych (bursztyn dominikański, birmański, libański, kanadyjski). Pozostała, niewielka cześć kolekcji to inkluzje kręgowców, inkluzje roślinne, a także interesujące formy bursztynów. Najcenniejszymi eksponatami w kolekcjach przyrodniczych są typy deskrypcyjne, czyli okazy, na podstawie których opisano gatunki nowe dla nauki. W czerwcu 2020 roku w Muzeum Inkluzji w Bursztynie znajdowały się 82 takie okazy.
Większość kolekcji stanowią inkluzje nieprzekraczające 4 mm, w związku z czym tworzenie ekspozycji miniatur było dużym wyzwaniem. W 2013 roku ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, powstała stała ekspozycja edukacyjna pt. „Życie w lesie bursztynowym”. Jest to wystawa o powierzchni 50 m2, w której głównym elementem jest diorama lasu bursztynowego, gdzie gra i barwa świateł i głosy lasu przybliżają widzowi genezę bursztynu, jego historię, piękno i walory naukowe. Wystawa jest udostępniona do samodzielnego zwiedzania z wykorzystaniem multimedialnej prezentacji, która zawiera szczegółowe informacje o bursztynach i zachowanych w nich inkluzjach. Kolekcja inkluzji Uniwersytetu Gdańskiego jest intensywnie badana przez naukowców z całego świata. Na podstawie zbiorów UG powstało ponad 100 publikacji naukowych, a także filmy popularnonaukowe tworzone przez telewizje polskie i zagraniczne, w tym BBC z udziałem Sir Davida Attenborough.

dr Elżbieta Sontag