Muzeum Medycyny i Farmacji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
Ul. Ostrogórska 30
41-200 Sosnowiec
tel. 32 364 13 85
muzeum@sum.edu.pl

www.muzeum.sum.edu.pl

wstęp płatny
poniedziałek, piątek: 13.00–19.00
wtorek, czwartek: 9.00–15.00
środa: nieczynne
Rezerwacja zwiedzania muzeum przez grupy zorganizowane (minimum 10 osób) odbywa się telefonicznie lub drogą mailową. Zwiedzanie dla osób indywidualnych nie wymaga wcześniejszej rezerwacji.

pracownicy: mgr Małgorzata Stępień

Muzeum Medycyny i Farmacji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
W 2008 roku, pod patronatem Dziekan Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, prof. dr hab. n. med. Krystyny Olczyk, ukonstytuowała się grupa inicjatywna, której podstawowym celem było doprowadzenie do powołania w Sosnowcu placówki muzealnej. Przygotowano projekty przyszłych pomieszczeń muzeum, które ostatecznie zostały zrealizowane w 2018 roku.
Dnia 12 grudnia 2018 roku Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach (SUM) uroczyście otworzył Muzeum Medycyny i Farmacji, tym samym dołączając do polskich uczelni medycznych, posiadających w swej strukturze tak szczególną jednostkę.
Dzięki wielkiemu zaangażowaniu prof. K. Olczyk, na potrzeby placówki przekazane zostały cenne zbiory zgromadzone w Szpitalu Reumatologicznym w Ustroniu – m.in. wyposażenie dwóch sal operacyjnych, protezy, implanty, obrazy i ryciny, a także aparat płuco-serce, wykonany przez prof. Tadeusza Paliwodę oraz pierwsza polska endoproteza stawu biodrowego, zaprojektowana przez zespół dr. Janusza Daaba z Piekar Śląskich.
Przestrzeń muzeum podzielono na 3 strefy: strefę wejścia, strefę administracji oraz strefę muzeum i ekspozycji, na którą składa się 8 pomieszczeń. Na potrzeby warsztatów dla uczniów, którzy będą zwiedzać muzeum oraz zajęć dla studentów powstały też dwie sale seminaryjne.
Pierwsza sala ekspozycyjna poświęcona jest powstaniu i rozwoju przemysłu farmaceutycznego od XIX w. do czasów współczesnych. W kolejnym pomieszczeniu mieści się zrekonstruowana, powojenna apteka. Zgromadzone meble datowane są na 1958 r. Z uwagi na szeroki zakres sporządzanych leków receptura musiała być bogato wyposażona w sprzęt laboratoryjny. Żaden lek nie powstał bez niezbędnych utensyliów aptecznych, takich jak: moździerze, infuzorki, parownice, tabletkarki, perkolatory, prasy apteczne, czopkarki, pigulnice i wiele innych. Ekspozycja w sali nr 3 poświęcona została operacjom XX w. Wyposażenie to przede wszystkim stół operacyjny, wykonany z łatwo zmywalnego materiału. Dodatkowo znajdują się tam: aparat do znieczulenia, a także aparaty monitorujące parametry życiowe pacjenta, lampy operacyjne, elektrokauter, ssaki, aparaty do odsysania płynów oraz zestaw narzędzi chirurgicznych. W dalszej części można zapoznać się z bogatą historią kardiologii interwencyjnej (sala nr 4) oraz eksponatami z dziedziny ginekologii, ortopedii oraz ratownictwa medycznego (sala nr 5). Kolejne pomieszczenie przenosi zwiedzających w czasy zabiegów operacyjnych rodem z XVIII w. Chirurdzy operowali we frakach lub smokingach. Zabiegi odbywały się często na łóżku chorego, gdyż nie w każdym szpitalu była sala operacyjna. Ręce myto nie przed zabiegiem, ale po nim, aby usunąć z nich krew i ropę. Opatrunki zmieniano tymi samymi narzędziami u wielu chorych, używając do tego celu nie zawsze czystych płóciennych szarpi. Do muzeum sprowadzono również specjalne zioła z ekologicznych upraw we Włoszech, dzięki temu powstała tu jedyna w swoim rodzaju zielarnia. Współcześnie zastosowanie oraz poszukiwanie leków i suplementów diety pochodzących z roślin znacznie wzrosło. Przynajmniej 7.000 związków chemicznych współczesnej farmakopei pochodzi z roślin. Ostatnie pomieszczenie poświęcone jest historii diagnostyki laboratoryjnej. Historii prawie tak długiej, jak medycyna. Lekarze od wieków bowiem oceniali materiał biologiczny. Często były to badania niezbędne do postawienia diagnozy.
Muzeum Medycyny i Farmacji SUM jest zlokalizowane na terenie Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu. Służy jako pomoc dydaktyczna dla studentów SUM, jak również zaprasza do tajemnego świata mikstur i ziół, wszystkich, którzy na chwilę pragną zatrzymać czas i pomyśleć o tym, jak wyglądał świat medycyny i farmacji dawniej.