Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Muzeum Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie
ul. Rakowicka 27
31-510 Kraków
tel. 12 293 59 76
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie – Muzeum UEK
filart@uek.krakow.pl
Sala wystawowa Muzeum UEK – Budynek Główny, pok. 110; wystawy czasowe – gościnnie w sali wystawowej Biblioteki Głównej UEK. Zwiedzenie wystawy stałej i opcjonalnie zwiedzenie zabytkowej części Kampusu UEK jest możliwe po wcześniejszym uzgodnieniu z opiekunem Muzeum.
opiekun Muzeum UEK: dr Tadeusz Filar
Muzeum Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie
Dzisiejszy Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie powstał w 1925 roku jako Wyższe Studium Handlowe w Krakowie, z inicjatywy Arnolda Bollanda, Albina Żabińskiego i Zygmunta Sarny – profesorów wykładających w mającej status szkoły średniej Akademii Handlowej. Szkoła ta (wcześniej nosząca nazwę Wyższej Szkoły Handlowej) istniała od roku 1896. Znaczące dla jej rozwoju było objęcie w 1906 roku funkcji dyrektora przez dr. Józefa Kannenberga. Wówczas uzyskała wybudowaną dla niej siedzibę przy ulicy Kapucyńskiej 2, a dwa lata później zaczęła funkcjonowanie już z nową nazwą, obowiązującą do 1924 roku. W 1916 roku Arnold Bolland poddał analizie stan galicyjskiego szkolnictwa handlowego, a dwa lata później wyraził myśl o potrzebie powołania specjalnego instytutu naukowego, swoistego uniwersytetu handlowego, dla edukowania nowego typu kupca polskiego – jako twórczego aktora życia społecznego. Pomysł ten urzeczywistniono w latach 1924–1925: przy ul. Kapucyńskiej 2 powstały najpierw Instytut Towaroznawczy, a rok później – Wyższe Studium Handlowe, którego dyrektorem został Arnold Bolland. W latach 1927–1931 wzniesiono nowe gmachy uczelni przy ul. Sienkiewicza 4 i 5. WSH w Krakowie zostało zaliczone w pełni do szkół akademickich, z równoczesną zmianą nazwy na Akademię Handlową, od 1 września 1938 roku. Gdy Arnold Bolland, wybrany na pierwszego rektora AH, ze względu na chorobę ustąpił ze stanowiska w czerwcu 1939 roku, Rada Profesorów wskazała jako jego następcę Albina Żabińskiego, którego na stanowisku prorektora zastąpił prof. dr hab. inż. Stanisław Bieńkowski. Wśród aresztowanych 6 listopada 1939 roku w ramach Sonderaktion Krakau pracowników naukowo-dydaktycznych znaleźli się m.in. profesorowie AH Arnold Bolland, Zygmunt Sarna, Walenty Winid i rektor Albin Żabiński (pierwsza dwójka wykładała wówczas również na UJ). Akademia Handlowa w Krakowie prowadziła w czasie wojny tajne nauczanie, a legalną działalność wznowiła już po 18 stycznia 1945 roku.
Upaństwowiona w 1950 roku Akademia, przemianowana przy tej okazji na Wyższą Szkołę Ekonomiczną, nową siedzibę znalazła przy ul. Rakowickiej 27, we wzniesionych w latach 1891–1893 budynkach po zlikwidowanej w 1950 roku, tak jak i inne fundacje w Polsce, fundacji im. księcia Aleksandra Lubomirskiego dla chłopców z ubogich rodzin. Rozporządzeniem Rady Ministrów z 29 kwietnia 1974 roku uczelnia, podobnie jak wyższe szkoły ekonomiczne w Poznaniu, Katowicach i Wrocławiu, stała się Akademią Ekonomiczną. W lipcu 2007 roku, decyzją polskiego parlamentu, AE w Krakowie przekształcono w pierwszy w Polsce uniwersytet przymiotnikowy – Uniwersytet Ekonomiczny.
Muzeum uczelni zostało otwarte 5 października 2004 roku – 30 lat po utworzeniu Gabinetu Pamiątek Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Zbiory Gabinetu były gromadzone przez mgr. Józefa Tracza (1929–2011), absolwenta uczelni z 1952 roku i przez kilkadziesiąt lat jej dyrektora administracyjnego. Opiekunami Muzeum byli: najpierw mgr Marta Turmińska-Biały (pełniła tę funkcję do 2015 roku), a następnie dr Tadeusz Filar, historyk, związany z uczelnią od 1987 roku. W 2015 roku do zbiorów Muzeum została włączona kolekcja pamiątek dotyczących dziejów uczelni i jej społeczności gromadzonych przez Kazimierza Gołdasa (1928–2009), syna pierwszych woźnych uczelni i jej pracownika, od 1945 roku, przez 57 lat.
dr Tadeusz Filar