Ogród Botaniczny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
ul. Sławinkowska 3
20-810 Lublin
tel. 81 743 49 00
e-mail: botanik@mail.umcs.pl
www.garden.umcs.lublin.pl

Wejście do Ogrodu dla zwiedzających znajduje się od ul. Willowej (między numerami 58 i 60); przy ul. Sławinkowskiej 3 znajduje się wejście służbowe.

wstęp płatny (aktualne ceny biletów na stronie internetowej)

godziny otwarcia Ogrodu – wszystkie dni tygodnia:
maj, czerwiec, lipiec: 9.00–20.00
kwiecień, sierpień: 9.00–19.00
wrzesień: 9.00–18.00
październik: 9.00–17.00

godziny otwarcia szklarni:
poniedziałek – piątek: 10.00–14.00
W dni świąteczne oraz podczas zajęć programowych grup studenckich szklarnie pozostają nieczynne.

Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja telefoniczna dla grup zorganizowanych, które chcą skorzystać z usługi przewodnika z Ogrodu.

dyrektor: dr Grażyna Szymczak

Idea utworzenia Ogrodu Botanicznego pojawiła się już w pierwszym roku istnienia Uniwersytetu. W 1945 roku prof. Józef Motyka, organizator Zakładu Botaniki, oraz prof. Adam Paszewski utworzyli komisję, która miała zająć się realizacją jego projektu na terenie majątku Sławinek. Lokalizacja ta została zatwierdzona dopiero w 1951 roku, po czym minęły kolejne lata starań, poświęcenia i pracy wielu osób. Za początek istnienia Ogrodu uznaje się 23 lutego 1965 roku – wówczas w ramach Katedry Systematyki Roślin została utworzona jednostka organizacyjna pod nazwą Ogród Botaniczny.

Osobliwością miejsca jest bogato urozmaicony teren z naturalnymi lessowymi wąwozami, doliną rzeki Czechówki oraz stawami. Sławinek, niegdyś nieduży folwark, ma bogatą historię. Istniejący na terenie Ogrodu, zrekonstruowany na przełomie lat 60. i 70. XX wieku szlachecki dworek należał w drugiej połowie XVIII wieku do Jana Nepomucena Kościuszki, stryja Tadeusza. Właściwości wód źródlanych w sławinkowskim parku, zawierających tlenki magnezu i żelaza, zapoczątkowały w pierwszej połowie XIX wieku karierę Sławinka jako uzdrowiska. Zakład leczniczy przetrwał do I wojny światowej, a źródła zasilające stawy były czynne do lat 60. XX wieku.

Niedaleko Dworku zachowały się pozostałości po umocnieniu obronnym, tzw. szańcu – reducie Kościuszki. Jest ona jedynym zachowanym dziełem ziemnego budownictwa obronnego w Polsce, którego autorem i inicjatorem był ten znakomity generał. W 2020 roku Redutę Kościuszki wraz z drogą krytą wpisano do wojewódzkiego rejestru zabytków.

Zasadnicze zręby dzisiejszego Ogrodu powstały w latach 1964–1970, a 30 kwietnia 1974 roku został on udostępniony dla zwiedzających. Obecnie Ogród jest ogólnouczelnianą jednostką organizacyjną Uniwersytetu. Zajmuje powierzchnię 21,25 ha w północno-zachodniej części miasta i mieści ponad 7500 taksonów roślin zgromadzonych w kilkunastu działach: Dendrologii (Arboretum), Roślin Południowej i Południowo-Wschodniej Europy, Roślin Biblijnych, Flory Polski, Roślin Górskich (Alpinarium), Roślin Ozdobnych, Rosarium, Systematyki Roślin, Roślin Tropikalnych i Subtropikalnych, Roślin Użytkowych, Roślin Wodnych i Bagiennych oraz w kolekcjach tematycznych: liliowców ponad 300 gatunków i odmian), piwonii (ponad 140 gatunków i odmian uprawnych), kosaćców bródkowych (ok. 540 gatunków i odmian uprawnych), dalii (ponad 100 odmian), tulipanów (ok. 100 odmian), narcyzów (75 gatunków i odmian). Podstawową funkcją Ogrodu jest gromadzenie materiału roślinnego z całego świata oraz dokumentacja naukowa tych zbiorów dla celów badawczych i dydaktycznych. Równie ważną funkcją jednostki jest działanie na rzecz ochrony różnorodności biologicznej, szczególnie poprzez pozyskiwanie i tworzenie w warunkach ex situ kolekcji zachowawczych gatunków objętych ochroną prawną, zagrożonych wyginięciem i rzadkich we florze naszego kraju. W zbiorach Ogrodu znajduje się 173 gatunki roślin chronionych, w tym 113 gatunków zagrożonych wyginięciem lub wymarłych ujętych w Polskiej czerwonej księdze roślin (2014) i 202 gatunki wymienione w Polskiej czerwonej liście paprotników i roślin kwiatowych (2016), w tym 10 objętych ochroną międzynarodową w Europie (konwencja berneńska). Z zasobów roślinnych Ogrodu korzystają nauczyciele i uczniowie szkół Lublina i Lubelszczyzny, pracownicy i studenci lubelskich i krajowych szkół wyższych. Odbywają się tu zajęcia terenowe, praktyki szkolne i studenckie oraz staże zawodowe. Lubelski Ogród to chętnie odwiedzane miejsce wypoczynku, atrakcja turystyczna miasta oraz stały punkt wycieczek przyrodniczych. Od kilku lat w Ogrodzie organizowanych jest wiele wydarzeń edukacyjno-rekreacyjnych, kulturalnych, różnorodne konkursy, wystawy czy spacery tematyczne z przewodnikiem, w których chętnie uczestniczą całe rodziny. W Ogrodzie znajduje się ścieżka edukacyjna „Zobacz, poznaj i pomóż je chronić. Polskie rośliny chronione, rzadkie i zagrożone” oraz ścieżka zmysłów z altaną ziołową i rabatami przystosowanymi dla osób z dysfunkcjami wzroku.