Celem projektu jest przebadanie kolekcji odlewów gipsowych przechowywanych na uczelniach wyższych w Polsce. Kolekcje odlewów gipsowych na polskich uczelniach wyższych mają bogatą historię. Często wywodzą się one z kolekcji polskich królów, m.in. królewsko-uniwersytecka kolekcja odlewów dzieł antycznych w Warszawie. Kolekcje odlewów gipsowych w Polsce są jednymi z najstarszych i najcenniejszych zbiorów europejskich.
Realizacja projektu w latach 2023-2026.

*******

Zakończyła się konserwacja rzeźby gorylicy Pussi, ze zbiorów Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Wrocławskiego. Już od 2 lipca 2024 roku będzie można ją oglądać na wystawie czasowej „Rzeczy mówią. Uniwersyteckie historie opowiedziane przedmiotami” w Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego.
Pussi (ok. 1893-1904) samica goryla urodzona na wolności w Afryce i żyjąca we wrocławskim zoo w latach 1897-1904. To pierwsze młode tego gatunku, które osiągnęło dojrzałość w europejskiej niewoli. Cieszyła się dużą popularnością i była jedną z głównych atrakcji wrocławskiej placówki. Popularność Pussi sprawiła, że jej wizerunek bywał wielokrotnie utrwalany.
Niniejszy odlew gipsowy jest kopią rzeźby z brązu autorstwa Heinricha Kiesewaltera (1854-1912) z 1904 roku, wym.: 78,5 x 40 x 64 cm.
Konserwacja rzeźby gorylicy Pussi została wykonana w ramach projektu „Stworzone z potrzeby edukacji. Kolekcje odlewów gipsowych w Polsce”. Projekt dofinansowany został ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Nauka dla Społeczeństwa II”.
Fot.: U. Bończuk-Dawidziuk, Muzeum UWr

 

Zakończyła się konserwacja rzeźby „Auriga (Woźnica ) z Delf” ze zbiorów Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego.

Auriga (Woźnica) z Delf
odlew gipsowy, polichromowany
Berlin/Monachium/Paryż (?), 1897–1922 (?),
wymiary: 204 x 49 x 60 cm

Oryginał rzeźby znajduje się obecnie w Muzeum Archeologicznym w Delfach i jest wykonany z brązu, a jego powstanie datuje się na rok 475 p.n.e. Jest jednym z najstarszych zachowanych greckich posągów brązowych naturalnych rozmiarów. Stanowił część grupy ufundowanej przez tyrana miasta Syrakuzy na Sycylii, Polyzalosa, a wykonanej przez  rzeźbiarza o imieniu Pitagoras z Region, pochodzący z Samos, pracujący w południowej Italii.

Konserwacja rzeźby „Auriga (Woźnica ) z Delf” została wykonana w ramach projektu „Stworzone z potrzeby edukacji. Kolekcje odlewów gipsowych w Polsce”. Projekt dofinansowany został ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Nauka dla Społeczeństwa II”.

 

 

Projekt finansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Nauka dla Społeczeństwa II”.

 

 

 

 

DOFINANSOWANIE
1 000 000 zł

CAŁKOWITA WARTOŚĆ
1 000 000 zł