Przed nami rok 2021 i wiele nowych wyzwań w trudnym czasie. Mimo pandemii mamy nadzieję na nowe projekty, przedsięwzięcia dla wspólnej idei muzeów i kolekcji uczelnianych.

Życzymy wszystkim członkom SMU zdrowego i wspaniałego Nowego Roku 2021!!!

Poniżej kilka informacji jeszcze z roku 2020.

W tym roku ukazał się długo wyczekiwany katalog muzeów uczelnianych w języku angielskim TREASURE HOUSES OF POLISH ACADEMIC HERITAGE. Ponadto dzięki projektowi powstała anglojęzyczna strona SMU – www.muzeauczelniane.pl/en/. Zapraszamy do przesyłania informacji również w języku angielskim.

SMU zorganizowało V konferencję naukową pt. „Dziedzictwo akademickie dla przyszłości nauki”, która odbyła się w dniach 22-23 października 2020 roku w Kielcach i Chęcinach. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Muzeów Uczelnianych, zaś współorganizatorami: Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Muzeum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego, Archiwum Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Konferencja odbyła się pod honorowym patronatem: Rektora Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, Rektora Uniwersytetu Warszawskiego, Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Projekt „Dziedzictwo akademickie dla przyszłości nauki” został dofinansowany z programu „Doskonała Nauka” Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ze względu na sytuację pandemiczną w kraju konferencja odbyła się w formie hybrydowej.

SMU realizowało również projekt „Otwarty Kampus” z programu Kultura w Sieci organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury.

Stowarzyszenie Muzeów Uczelnianych współpracuje aktualnie ze 106 jednostkami działającymi na rzecz dziedzictwa akademickiego.

Zachęcamy do dołączania do SMU. Już rozpoczęliśmy prace nad kolejnymi projektami, o których będziemy informować w roku 2021. Dziękujemy, że jesteście z nami!!!