Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. Profesora Andrzeja Myrchy
ul. Ciołkowskiego 1J
15-245 Białystok
tel. 85 745 73 22
centrum.przyr@uwb.edu.pl
wstęp bezpłatny
poniedziałek – piątek: 9.00–15.00
sobota: 10.00–14.00
kierownik: dr Anna Matwiejuk
pracownicy: dr Janusz Kupryjanowicz, mgr Wojciech Pszczółka
Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. Profesora Andrzeja Myrchy
Senat Uniwersytetu w Białymstoku uchwałą z dnia 29 września 1999 roku powołał w Instytucie Biologii Muzeum Przyrodnicze im. Profesora Andrzeja Myrchy, które oficjalnie zostało otwarte 26 października 1999 roku. Na 230 m² jego powierzchni wystawowej prezentowanych było pięć wystaw.
Uchwałą z 7 lipca 2004 roku Senat UwB przekształcił Muzeum w jednostkę ogólnouczelnianą – Uniwersyteckie Muzeum Przyrodnicze im. Profesora Andrzeja Myrchy, które w 2013 roku zostało przemianowane na Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. Profesora Andrzeja Myrchy.
Od czerwca 2015 roku Centrum mieści się w nowym budynku na Kampusie Uniwersytetu w Białymstoku przy ul. Konstantego Ciołkowskiego 1J, gdzie na 750 m² powierzchni ekspozycyjnej prezentowanych jest dwanaście wystaw stałych: „Przyroda północno-wschodniej Polski”, „Skamieniałości z osadów polodowcowych”, „Rośliny chronione i charakterystyczne Podlasia”, „Fauna mórz podzwrotnikowych”, „Stawonogi tropikalne”, „Przyroda rejonów polarnych”, „Filogeneza zwierząt tkankowych”, „Ewolucja naczyniowych roślin lądowych”, „Minerały, skały i meteoryty”, „Życie na Ziemi – zarys dziejów”, „Śladami naszych przodków”, hodowle terraryjne, jedna wystawa czasowa oraz dwie ścieżki edukacyjne.
Zbiory Centrum liczą łącznie ok. 5200 obiektów gromadzonych od 1980 roku. Są to: okazy dermoplastyczne fauny krajowej i stref polarnych, spreparowane owady tropikalne, zwierzęta – głównie bezkręgowe – mórz podzwrotnikowych, skamieniałości, modele zwierząt, roślin i grzybów, rekonstrukcje hominidów, repliki czaszek hominidów, meteoryty i tektyty oraz minerały i skały z całego świata, fotografie i grafiki z fauną i florą z różnych miejsc na Ziemi.
Centrum posiada unikatową, liczącą 1129 pozycji katalogowych kolekcję naukową profesora Andrzeja Myrchy – „Kolekcję pingwinów kopalnych” z pięcioma holotypami kopalnych pingwinów. Jest to jedna z największych na świecie kolekcji kości eoceńskich pingwinów.
W zbiorach UCP znajduje się również kolekcja paleogeńskich stawonogów z bursztynów bałtyckiego, dominikańskiego i meksykańskiego z 10 holotypami. Na bazie tych kolekcji powstało kilkanaście publikacji naukowych.
W ramach realizacji projektu „Integracja i mobilizacja danych o różnorodności biotycznej Eukaryota w zasobach polskich instytucji naukowych (IMBIO)” została zdigitalizowana „Kolekcja pająków (Araneae) Polski” obejmująca łącznie około 10 000 rekordów z około 80 000 okazów pająków. Zdeponowane w kolekcji okazy należą do ponad 600 spośród 819 gatunków wykazanych z Polski. Stanowi to ponad 70% gatunków fauny krajowej.