Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II
Al. Racławickie 14
20-950 Lublin
tel. 81 445 40 29
muzeum@kul.pl

muzeum.kul.pl

wstęp bezpłatny

Muzeum czynne od poniedziałku do piątku w godz. 12.00-16.00 Rezerwacje dla grup przyjmowane są telefonicznie. Ze względów bezpieczeństwa w muzeum nie może przebywać równocześnie więcej niż 25 osób.

dyrektor: dr Elżbieta Błotnicka-Mazur
pracownicy: mgr Anna Szlązak-Nowak, mgr Katarzyna Szumlak, dr Przemysław Cegłowski

Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II

Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II (Muzeum KUL) powstało 1 września 2016 roku w wyniku konsolidacji trzech jednostek o charakterze muzealnym. Trzon zbiorów stanowi gromadzona latami kolekcja dzieł sztuki z dawnego Muzeum Uniwersyteckiego – ustanowionego z inicjatywy ks. kan. Jana Władzińskiego (1861–1935) już w 1932 roku i działającego pod różnymi nazwami do 2016 roku. Uzupełniają je dokumenty i pamiątki zgromadzone w latach 2008–2016 w Muzeum Uniwersyteckim Historii KUL. Donacja ks. Jana Władzińskiego obejmowała gromadzony latami „zbiór pamiątek historycznych i stylowych okazów z różnych zakątków kraju”. Niezwykłą darowiznę przekazał także prof. Kazimierz Michałowski (1901–1981) w roku 1938. Złożyły się na nią zabytki starożytne z wykopalisk w egipskim Edfu. W grudniu 1939 roku zbiory zostały „zabezpieczone” przez Niemców i niestety bezpowrotnie utracone. W odradzającym się po wojnie Uniwersytecie zdecydowano się kultywować tradycje muzealne. Dzięki zaangażowaniu władz uczelni oraz niezwykłej ofiarności instytucji kościelnych i osób prywatnych na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat udało się zgromadzić w KUL ponad 1700 obiektów.

W powojennej historii szczególne miejsce zajmuje darowizna Kurii Archidiecezjalnej we Wrocławiu z 1956 roku, obejmująca niezwykle cenne obiekty z zakresu średniowiecznej i nowożytnej plastyki śląskiej, a także „odstąpienie” przez Centralny Zarząd Muzeów i Ochrony Zabytków dla celów naukowych w KUL rzeźb sakralnych zdeponowanych jako „mienie niczyje” w Centralnej Składnicy Muzealnej Ministerstwa Kultury i Sztuki w Kozłówce. Warte odnotowania są również zakupy w salonach DESA z początku lat 60. XX wieku, m.in. malarstwa holenderskiego. Na ostateczny kształt zbiorów wpłynęły znaczne donacje Olgi i Tadeusza Litawińskich z Zakopanego (1986), Krystyny Hartleb z Torunia (1986), Stanisławy i Tadeusza Witkowskich z Lublina (1991) oraz Joanny Gliwy z Warszawy (1992), dzięki którym Muzeum KUL może się dziś poszczycić znakomitym przeglądem malarstwa polskiego przełomu XIX i XX wieku. Na szczególną uwagę zasługują obrazy i rysunki artystów tej klasy, co Jan Matejko, Piotr Michałowski, Józef Chełmoński, Włodzimierz Tetmajer, Jacek i Rafał Malczewscy czy Jerzy Kossak. Niezwykle cenny jest też liczący kilkaset obiektów zbiór porcelany, którego dużą część zajmują wyroby z czołowych wytwórni europejskich w Miśni, Berlinie i Wiedniu.

Na czas trwania remontu Gmachu Głównego uniwersytetu Muzeum KUL pozostaje czasowo zamknięte. Trzon kolekcji muzealnej prezentowany jest na wystawach czasowych w innych ośrodkach kultury na terenie całego kraju.

Dodaj komentarz