[singlepic id=594 w=260 h=240 float=left]

W dniu 6 lutego br. o godzinie 9:00, w siedzibie Biblioteki Głównej GUMed, odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy poświęconej pierwszej inauguracji roku akademickiego w ówczesnej Akademii Lekarskiej w Gdańsku, która miała miejsce właśnie w lutym 1946 roku. Wydarzenie to objął patronatem honorowym JM Rektor GUMed Prof. dr hab. Marcin Gruchała, natomiast organizatorami są Prof. dr. hab. Janusz Limon, Biblioteka Główna, Archiwum Uczelni oraz Muzeum GUMed.
 
Na wystawie zostanie zaprezentowanych szereg oryginalnych, unikatowych dokumentów uczelnianych obrazujących z jakim pietyzmem prowadzono prace przygotowawcze do tego historycznego momentu w życiu naszej Uczelni. Zobaczymy m.in. spis zaplanowanych wydatków, formularze zamówień czy listę zaproszonych gości. Przywołana zostanie sylwetka pierwszego Rektora AL w Gdańsku, Profesora Edwarda Grzegorzewskiego oraz tekst przemówienia wygłoszonego przez Niego w trakcie uroczystości inauguracyjnej. Będzie można zapoznać się z wybranymi okolicznościowymi listami gratulacyjnymi, które bardzo licznie wpłynęły na ręce ówczesnych Władz naszej Uczelni, a wszystko to wśród dokumentów obrazujących warunki, w jakich tuż po wojnie, w zburzonym Gdańsku, rozpoczynała swoją działalność ALG.
 
Uzupełnieniem ekspozycji będzie film, w którym na kadrach zostały uwiecznione tamte chwile i tych, którzy u samego zarania tworzyli historię naszej Uczelni, będąc jej bohaterami.

Dodaj komentarz