Zakończyła się konserwacja rzeźby gorylicy Pussi, ze zbiorów Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Wrocławskiego. Już od 2 lipca 2024 roku będzie można ją oglądać na wystawie czasowej
“Rzeczy mówią. Uniwersyteckie historie opowiedziane przedmiotami” w Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego.
Pussi (ok. 1893-1904) samica goryla urodzona na wolności w Afryce i żyjąca we wrocławskim zoo w latach 1897-1904. To pierwsze młode tego gatunku, które osiągnęło dojrzałość w europejskiej niewoli. Cieszyła się dużą popularnością i była jedną z głównych atrakcji wrocławskiej placówki. Popularność Pussi sprawiła, że jej wizerunek bywał wielokrotnie utrwalany.
Niniejszy odlew gipsowy jest kopią rzeźby z brązu autorstwa Heinricha Kiesewaltera (1854-1912) z 1904 roku, wym.: 78,5 x 40 x 64 cm.
Stowarzyszenie Muzeów Uczelnianych w ramach programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego realizuje projekt mający na celu zdiagnozowanie stanu i liczebności historycznych zbiorów odlewów gipsowych, kopii i replik rzeźb znajdujących się w zasobach polskich wyższych uczelni.
Konserwacja rzeźby gorylicy Pussi została wykonana w ramach projektu „Stworzone z potrzeby edukacji. Kolekcje odlewów gipsowych w Polsce”. Projekt dofinansowany został ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Nauka dla Społeczeństwa II”.