[singlepic id=33 w=280 h=200 float=left]Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego oraz Centrum Kultury Tureckiej im. Yunusa Emre w Warszawie zapraszają w dniu 5 lutego o godz. 14.00 na wernisaż wystawy „Stambuł – dwa tysiące lat świetności w fotografiach dra Zdzisława Preisnera”. Budynek Starej Biblioteki Uniwersyteckiej, Krakowskie Przedmieście 26/28; 05.02.2013-28.02.2013. Wstęp wolny.

 

Jedno z najpiękniejszych miast świata o ponad dwutysiącletniej historii, trojga imion: Bizancjum, Konstantynopol, Stambuł, podzielone Cieśniną Bosfor leży na dwóch kontynentach – w Europie i Azji. Takie położenie prawie w całej jego historii czyniło je centrum potężnego imperium, zarówno w czasach bizantyjskich (chrześcijańskich), jak i osmańskich (z dominacją islamu).

 

Jak głosi grecka legenda, początki miasta sięgają VII wieku p.n.e., kiedy to Grek o imieniu Byzas, zebrawszy grupkę ochotników, opuścił przeludniony Peloponez i udał się na wschód. Nad zachodnimi brzegami Bosforu założył kolonię, która, jak głosiła Pytia – delficka wyrocznia – miała być ulokowana naprzeciw „krainy ślepców”. Kiedy Byzas przekroczył Bosfor i dotarł do położonego na azjatyckim brzegu Chalkedonu, uznał, że jego mieszkańcy musieli być ślepi, skoro nie dostrzegli piękna miejsca położonego po przeciwnej stronie i się tam nie osiedlili. Tak powstała kolonia o nazwie Byzantion, położona na cyplu o nazwie Seraglio.
 
[singlepic id=43 w=240 h=200 float=right]

Rozpoczęło się wznoszenie nowego wielkiego miasta, które oficjalnie założone zostało 26 listopada 326 r. Poświęcenie rzymskim bogom nastąpiło cztery lata później, w 330 r. Bizancjum stało się nową stolicą Cesarstwa Rzymskiego. Otrzymało też nową nazwę – Konstantynopol, oficjalnie zwane było Nowym Rzymem. W połowie XV wieku nastąpił istotny zwrot w historii miasta. 29 maja 1453 r. Konstantynopol zajęli Turcy pod wodzą Sułtana Mehmeta II, zwanego później Zdobywcą, czyli Fatih. Ustanowili miasto stolicą swojego państwa i przemianowali je na Stambuł.
 
Długa i burzliwa historia miasta, architektoniczne dzieła o światowej wartości, piękne położenie nad Bosforem, liczne muzea, wydarzenia kulturalne i sympatyczni dla przybyszów mieszkańcy czynią Stambuł wielką atrakcją turystyczną, której warto poświęcić przynajmniej kilka dni.

Dodaj komentarz