Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego

Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego
Pałac Tyszkiewiczów-Potockich
Krakowskie Przedmieście 32
00-927 Warszawa
tel. 22 552 01 07
muw@adm.uw.edu.pl

www.muzeum.uw.edu.pl

wstęp bezpłatny
poniedziałek – piątek 10.00–16.00
Możliwe jest płatne zwiedzanie wystawy i terenu UW z przewodnikiem po wcześniejszej rezerwacji.

dyrektor: dr hab. Hubert Kowalski
pracownicy: dr Janusz Rudziński, dr Przemysław Deles, mgr Krzysztof Mordyński, mgr Aleksandra Stępień-Dąbrowska, mgr Monika Dunajko, mgr Łukasz Kamiński

Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego
Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego zostało założone w 1980 roku i funkcjonuje jako samodzielna jednostka uniwersytecka na podstawie Statutu UW i Regulaminu MUW. Siedzibą Muzeum jest zabytkowy pałac Tyszkiewiczów-Potockich przy Krakowskim Przedmieściu 32, tuż obok bramy prowadzącej na główny, historyczny teren Uniwersytetu Warszawskiego.
W Muzeum, prócz dyrektora zatrudnionych jest sześciu pracowników. Dodatkowo ekspozycja chroniona jest przez przyporządkowanych do tego zadania członków Straży Uniwersyteckiej. Liczba muzealiów wynosi 12 531. Są one podzielone na kategorie: obiekty artystyczno-historyczne, ikonografię, archiwalia. Dominują zabytki z XX wieku, a pokaźną część zbiorów stanowią zdjęcia. Do najcenniejszych muzealiów można zaliczyć tłoki pieczętne używane w latach 1817–1823, gipsowe popiersia z gabinetu wzorów gipsowych z XIX wieku, insygnia i szaty ceremonialne z XX wieku, dawne indeksy, w tym indeks Czesława Miłosza, oraz portrety Henryka Sienkiewicza namalowane przez Kazimierza Mordasewicza.
Muzeum ma kilka przestrzeni ekspozycyjnych. W dawnej Sali Jadalnej na pierwszym piętrze pałacu Tyszkiewiczów-Potockich prezentowana jest wystawa stała pt. „Orzeł i pięć gwiazd Uniwersytetu” poświęcona początkom istnienia uczelni, kadrze profesorskiej, gabinetom naukowym oraz kolekcjom artystycznym. W przestrzeni tego reprezentacyjnego pomieszczenia (105 m2) udało się w nowoczesny, zwięzły sposób przedstawić wczesną historię UW i zaprezentować zabytki sprzed 200 lat.
Muzeum korzysta z możliwości eksponowania czasowych wystaw planszowych w holu dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej, znajdującej się w sercu historycznego kampusu. Wystawy czasowe o charakterze popularnonaukowym prezentowane są także na Krakowskim Przedmieściu, przed wejściem do siedziby Muzeum.
Muzeum otwarte jest dla wszystkich zwiedzających, ale przede wszystkim służy społeczności uniwersyteckiej, studentom i pracownikom UW, odgrywa istotną rolę w kształtowaniu obrazu Uniwersytetu, z którym zapoznają się goście konferencji, uczestnicy zjazdów, sympozjów oraz delegacji odwiedzających Uniwersytet. Położenie Muzeum UW na Trakcie Królewskim sprzyja także prezentowaniu dziejów uczelni turystom z całego świata zwiedzającym Warszawę.

mgr Krzysztof Mordyński