[singlepic id=674 w=320 h=240 float=left]

Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na szóste spotkanie z cyklu „Uniwersytet Warszawy”, które odbędzie się w środę, 28 czerwca. Tym razem Adam Tyszkiewicz podczas spaceru opowie o kościołach uniwersyteckich. Spotkanie pt. „Uniwersytet w kościele” rozpocznie się o godz. 16.30 przed kościołem św. Krzyża w Warszawie przy Krakowskim Przedmieściu. Koniec spaceru przewidywany jest na Starym Mieście.
 
Serdecznie zapraszamy!
 
Najstarsze europejskie uczelnie, początkowo z braku własnych lokali, organizowały najważniejsze uroczystości w kościołach. W sakralnych wnętrzach odbywały się regularnie egzaminy, promocje doktorskie, wybory władz uczelni i spotkania senatu. W ten sposób wykształciły się świątynie akademickie, które odgrywały ważną rolę w życiu szkół wyższych. W Bolonii taką funkcję pełnił kościół św. Dominika, w Paryżu – kościół św. Genowefy, natomiast w Cambridge ­– kościół Matki Boskiej Większej.
 
W Warszawie świątynią akademicką był w XIX i XX w. kościół Wizytek. Jeszcze przez kilka lat po drugiej wojnie światowej odbywały się w nim inauguracyjne nabożeństwa. Do dziś w świątyni tej zachowało się wiele pomników i tablic pamiątkowych poświęconych studentom i profesorom. Kolejną świątynią ważną dla Uniwersytetu Warszawskiego był kościół św. Krzyża, w którym 14 maja 1818 r. zorganizowano inaugurację uczelni, a w kolejnych latach odprawiono wiele nabożeństw żałobnych. Inne powiązane z dziejami Uniwersytetu Warszawskiego stołeczne domy modlitwy to m.in. kościół Karmelitów, kościół św. Anny oraz archikatedra św. Jana Chrzciciela.
 
Podczas spaceru Adam Tyszkiewicz opowie również o planach budowy w Warszawie w I poł. XIX w. nowego kościoła akademickiego, o historii Wydziału Teologicznego UW oraz o uniwersyteckich świątyniach innych wyznań.

Dodaj komentarz