„Powrót Orła. Rola Uniwersytetu Warszawskiego w budowaniu polskiej państwowości (1915-1921)” to wystawa poświęcona wydarzeniom na Uniwersytecie Warszawskim, które współtworzyły dzieło odzyskania niepodległości przez Polskę w okresie I wojny światowej. Odrodzona przez Polaków uczelnia rozpoczęła działalność już w 1915 r., skupiając ludzi nauki, którzy byli równocześnie patriotami. Studenci i profesorowie okazywali swe zaangażowanie w odbudowę państwowości zarówno codzienną pracą, udziałem w inicjatywach społecznych, jak i służbą w szeregach Legii Akademickiej. Symbolicznym momentem przywrócenia polskości uczelni stało się ozdobienie uniwersyteckiej bramy wizerunkiem Orła, dawnym godłem uczelni. Rektor Uniwersytetu Warszawskiego, dr Józef Brudziński, był postacią darzoną powszechnym zaufaniem. Potrafił także we właściwy sposób prowadzić dialog z niemieckimi władzami okupacyjnymi.
Wystawa będzie podzielona na dwie części: plenerową i wewnętrzną, znajdującą się w salach muzeum. Część dostępna dla spacerowiczów na Krakowskim Przedmieściu, przed wejściem do Muzeum UW, składać się będzie z plansz z fotografiami. Opatrzone one zostaną krótkimi podpisami objaśniającymi zdjęcie i wprowadzającymi w temat wystawy. Część ekspozycji wewnątrz muzeum prezentować będzie muzealia ze zbiorów Muzeum UW związane z uczelnią w okresie 1915-1921.
Wystawę będzie można zwiedzać w dniach 16 listopada – 3 grudnia 2018 r. w siedzibie Muzeum UW oraz w wersji plenerowej przed wejściem do Muzeum (Krakowskie Przedmieście 32).

 

Dodaj komentarz