Muzeum Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum
ul. Floriańska 25
31-019 Kraków
tel. 12 421 92 79, 12 422 42 84
mf1@mp.pl
wstęp płatny (aktualne ceny biletów na stronie internetowej)
wtorek: 12.00–18.30
środa – sobota: 9.30–15.00
Grupy większe niż 10-osobowe należy zgłaszać telefonicznie lub bezpośrednio w Muzeum.
dyrektor: dr n. farm. Agnieszka Rzepiela
pracownicy: dr Monika Urbanik, mgr Iwona Dymarczyk, dr Katarzyna Jaworska, dr Krzysztof Koniewicz, mgr Piotr Trzos, Iwona Terkalska, Marta Dudek-Kmak, Kamila Janik, Marta Rączka, Stanisława Suchan
Muzeum Farmacji Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum
Krakowskie Muzeum Farmacji jest jednostką Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum UJ. Jest to największe i najstarsze muzeum farmacji w Polsce, jedno z największych tego typu muzeów na świecie. Powstało w 1946 roku, z inicjatywy dr. Stanisława Pronia, przy Okręgowej Izbie Aptekarskiej w Krakowie jako Muzeum Aptekarstwa Ziemi Krakowskiej. W 1961 roku zostało włączone do Wydziału Farmaceutycznego Akademii Medycznej im. Mikołaja Kopernika w Krakowie, która od 1993 roku stanowi część Uniwersytetu Jagiellońskiego jako Collegium Medicum. Siedzibą Muzeum od 1991 roku jest zabytkowa kamienica przy Trakcie Królewskim w Krakowie, w której zachowało się wiele cennych elementów historycznej architektury (gotyckie piwnice, renesansowe i barokowe stropy, XIX-wieczne freski). Zbiory Muzeum, pochodzące z aptek z całej Polski, obrazują historię farmacji i aptekarstwa od wieków średnich po czasy współczesne. Są wśród nich naczynia apteczne, w tym cenna kolekcja majolik z manufaktur europejskich, moździerze różnych wielkości i kształtów, sprzęt laboratoryjny i utensylia apteczne, surowce lecznicze, pamiątki po wybitnych farmaceutach, kolekcja filatelistyczna dotycząca historii farmacji, a także osobliwości związane z dawnym lecznictwem. Ponadto w Muzeum odtworzone zostało wnętrze XVIII-wiecznej apteki klasztornej, a także inne pomieszczenia, takie jak dawne laboratorium apteczne, piwnica z beczkami i butelkami na wina lecznicze oraz strych, służący do suszenia i przechowywania ziół leczniczych. Znajdują się tu też meble pochodzące z XIX–wiecznych aptek, utrzymane w stylu neobarokowym, eklektycznym, empire i Biedermeier. Część ekspozycji jest poświęcona dziejom zabytkowych aptek Krakowa oraz krakowskiemu aptekarzowi Tadeuszowi Pankiewiczowi, który podczas okupacji hitlerowskiej prowadził aptekę w krakowskim getcie i ratował uwięzionych w nim Żydów. Do Muzeum należy także biblioteka wraz z archiwum, w której przechowywane są m.in. dawne zielniki, urzędowe lekospisy (farmakopee) i inne druki oraz archiwalia związane z historią aptekarstwa.
Stała ekspozycja jest rozmieszczona w dwunastu salach na pięciu kondygnacjach, od piwnic po strych. Przeciętny czas zwiedzania to półtorej godziny. Zwiedzający indywidualnie lub w małych grupach mają do dyspozycji krótkie opisy w ośmiu językach (polskim, angielskim, francuskim, niemieckim, hiszpańskim, włoskim, rosyjskim i ukraińskim) umieszczone przy wejściu do każdej sali. Komplet opisów w wersji kserograficznej można też kupić w recepcji, podobnie jak wydawnictwa muzealne oraz pamiątki z logo Collegium Medicum UJ.