Muzeum Politechniki Warszawskiej
ul. Nowowiejska 22
00-665 Warszawa
tel. 22 234 74 93

muzeum@pw.edu.pl

www.muzeum.pw.edu.pl

wstęp bezpłatny

poniedziałek – piątek: 8.30–15.30
Możliwe jest oprowadzanie po wystawie i  po kampusie PW po wcześniejszej rezerwacji

dyrektor: mgr Krzysztof Czajka-Kalinowski
pracownicy: mgr Elżbieta Borysowicz, mgr Izabela Koptoń-Ryniec, Agnieszka Trzaskoma,

Muzeum Politechniki Warszawskiej

Idea muzeum technicznej uczelni w Warszawie powstała w okresie funkcjonowania Instytutu Politechnicznego im. Cara Mikołaja II. W „Tygodniku Ilustrowanym” nr 1 z dnia 4 stycznia 1902 roku informowano o istnieniu takiego muzeum. W okresie PRL-u powrócono do tej koncepcji. W 1978 roku, z inicjatywy rektora PW prof. Stanisława Pasynkiewicza, powstało Muzeum Politechniki Warszawskiej jako dział Biblioteki Głównej PW. Jednostka miała za zadanie gromadzenie, przechowywanie i udostępnianie zbiorów dotyczących historii i tradycji PW. W latach 1981–1984, pod kierownictwem mgr. Tadeusza Banasika, zrealizowano 7 wystaw oraz opublikowano pierwsze artykuły. Kolejnym kierownikiem został dr Andrzej Ulmer, który już jako dyrektor pełnił tę funkcję do 20 lutego 2024 roku. Od 1 marca 2024 r.  obowiązki p.o. dyrektora przejął doc. dr inż. Wojciech Urbański, dotychczasowy przewodniczący Rady Muzeum PW. Od października 2024 r. dyrektorem Muzeum jest mgr Krzysztof Czajka-Kalinowski.

W 2001 roku z okazji Jubileuszu 175-lecia Tradycji Uczelni, rektor PW prof. Jerzy Woźnicki podjął decyzję o wyodrębnieniu Muzeum PW. Uchwałą Senatu z dnia 16 maja 2001 roku utworzono Muzeum PW jako pozawydziałową jednostkę organizacyjną podległą bezpośrednio prorektorowi. W 2015 roku, w ramach obchodów 100-lecia Odnowienia Tradycji Politechniki Warszawskiej, uroczyście otwarto salę ekspozycyjną w Gmachu Głównym PW z wystawą stałą poświęconą historii Politechniki Warszawskiej. Od 2020 roku biuro Muzeum PW oraz sala wystaw czasowych znajdują się przy ul. Nowowiejskiej 22.

W latach 2025-2026 ze względu na obchody 200-lecia Uczelni planowane jest przeniesienie Muzeum do nowych pomieszczeń i otworzenie nowej wystawy stałej.

Muzeum prowadzi działalność:

  • Wystawienniczą, przedstawiając zarówno historię i tradycję PW jak i sylwetki znanych Profesorów i absolwentów uczelni,
  • wydawniczą – publikacje, katalogi,
  • naukową – katalogowanie i naukowe opracowywanie zgromadzonych muzealiów,
  • edukacyjną – oprowadzanie po wystawach i kampusie PW

W latach 2002 – 2024 zorganizowano 76 wystaw,  zrealizowano 10 filmów, udostępnianych na stronie internetowej jednostki.

Na zbiory Muzeum składa się ponad 6000 obiektów o dużym znaczeniu dla historii Politechniki Warszawskiej, w tym dokumenty, książki, fotografie, pocztówki, medale i urządzenia techniczne. Najstarsze pamiątki, dotyczące Stanisława Staszica oraz Kajetana Garbińskiego, pochodzą z pierwszej połowy XIX wieku. Innymi ciekawymi obiektami są m. in. kolekcja Listów Gratulacyjnych z okazji rozpoczęcia nauczania w języku polskim w 1915 roku, sztandar Politechniki z 1925 roku, kolekcja odznak i Medali. Wyjątkowe znaczenie dla historii PW mają też obiekty związane z Powstaniem Warszawskim w tym m. in. zniszczony przez ogień kryształ z berła Rektora i niewybuch niemieckiej bomby lotniczej, która spadła na jeden z budynków PW. W zbiorach znajdują się także pamiątki po profesorach PW.

Pracownicy muzeum dbają o właściwe zabezpieczanie, magazynowanie, archiwizowanie oraz konserwację zbiorów. Upowszechniają wiedzę o historii Politechniki Warszawskiej, a także o historii techniki i nauki, współpracując z Senacką Komisją ds. Historii i Tradycji.

mgr Krzysztof Czajka-Kalinowski

Dodaj komentarz