Zapraszamy na wykład dr hab. Agnieszki Korgul, prof. UW pt. Jak zmierzyć nowe izotopy, czyli o eksperymentach w fizyce jądrowej.
Wykład odbędzie się w środę, 27 marca 2024, o godz. 17.00
w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego i będzie transmitowany na uniwersyteckim kanale YouTube.
 
Streszczenie wystąpienia
Rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę, jak wielką rolę odgrywa fizyka jądrowa w naszym codziennym życiu, przekraczając granice medycyny nuklearnej, sztuki i energetyki jądrowej. Podczas wykładu Jak zmierzyć nowe izotopy, czyli o eksperymentach w fizyce jądrowej, przeniesiemy się w samo serce nauki, do laboratorium CERN. Tam zgłębimy tajemnice produkcji nowych izotopów i odkryjemy, jakie niesamowite możliwości kryją się w tych eksperymentach. Ta niezwykła podróż zakończy się ekscytującym przeglądem zastosowań tych odkryć – od medycyny, poprzez sztukę, aż po potencjał energetyki jądrowej.
Biogram

Dr hab. Agnieszka Korgul, prof. UW  jest związana z Wydziałem Fizyki UW, gdzie pracuje jako fizyk jądrowy. Posiada bogate doświadczenie w badaniach nad nowymi izotopami oraz ich zastosowaniami w medycynie nuklearnej i energetyce jądrowej. Współpracuje z takimi ośrodkami laboratoryjnymi jak CERN (Szwajcaria), Grenoble (Francja), Orsay (Francja), GSI (Niemcy), ORNL (USA), MSU (USA), RIKEN (Japonia), NCBJ (Polska).

Wykład odbędzie się w ramach cyklu UNIWERSYTET WARSZAWY.
Organizatorzy: Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, Stowarzyszenie Muzeów Uczelnianych oraz Centrum Badań nad Kulturą Warszawy UW