Kraków wolny! Dnia 8 listopada odbył się wykład w Collegium Godlewskiego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Uczelnia, również w ten sposób, obchodziła 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.
Już 6 sierpnia 1914 r. I Kompania Kadrowa wyruszyła w stronę Warszawy. Wojna
w Krakowie zapowiadała się poważnie. Miasto było twierdzą. Władze Twierdzy Kraków zarządziły ewakuację mieszkańców, głównie biedoty, która nie była w stanie zaopatrzyć się w żywność na trzy miesiące. W wyniku mobilizacji nie miał kto pracować. Głodowali
i cywile, i żołnierze.
W warunkach wojennych doszło do, dawno planowanego przez Kraków, połączenia z Podgórzem, które jako miasto młodsze, bogatsze, dobrze zorganizowane, uprzemysłowione nie miało żadnych gospodarczych argumentów do wspólnoty z leżącym za Wisłą Krakowem.
Wojna to przepełnione szpitale wojskowe, nie mieszczący nadmiaru mogił cmentarz Rakowicki, epidemie, zimno i głód. Książę biskup Adam Stefan Sapieha w obliczu dramatu mieszkańców założył Książęco-Biskupi Komitet Pomocy dla Dotkniętych Klęską Wojny.
Wolność przyszła z Podgórza, 31 października 1918 r. kapitan Antoni Stawarz bezkrwawo rozbroił austriackich żołnierzy i ruszył do Rynku. Tam przekazał władzę brygadierowi Bolesławowo Roi.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: GALERIA
Zapraszamy do obejrzenia prezentacji – Kraków wolny!

Polskie flagi na odwachu przy Wieży Ratuszowej, ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa

Dodaj komentarz